Ako to celé vzniklo

Vyrastala som v rodinnom dome, kde sme mali rôzne zvieratká ako sliepky, zajace, prasiatko, mačky a psa. Už v detstve som mala vzťah k prírode a zbožňovala som vôňu čerstvej trávy, keď ju otec pokosil.

Jana Moruše Chrapková

Postupom času, ako som rástla, som sa stále viac a viac zamýšľala nad zmyslom života a tak som išla študovať filozofiu a históriu. Prečítala som množstvo kníh a cítila som sa ako taký čudák v tomto svete. Odpovede na otázky o zmysle života som tu nedostala.

Ako išiel čas a on šiel veľmi rýchlo, stihla som sa vydať aj rozviesť a teraz mám 4 úžasné deti. O rodovom statku som sa prvý krát dozvedela z knihy o Anastázii, ktorá mi dávala logiku života a jeho zmysel. Myšlienka tu popísaná ma tak nadchla, že som začala hľadať pozemok.

Vtedy moje deti mali od 7 do 17 rokov, bola som rozvedená a ocitla som sa na životnej križovatke, ako ďalej. Stále som hľadala ten svoj zmysel života a nezdalo sa mi, že je to celé len o deťoch. Až po prečítaní kníh o Anastázii, som ten zmysel našla. Dostala som impulz využiť svoj zmysluplne svoj drahocenný čas tu na našej krásnej zemi.

 

Pokračovanie…

Na pozemku pri Modre, ktorý má 1 hektár, sme od roku 2014 zasadili s Dedolesom cez 1200 stromčekov. Rok predtým sme tu za pomoci cca 30 ľudí, kamarátov a mojich detí za jeden víkend postavili slameno hlinený domček. Dali sme ho pod strechu a ďalšie dni, týždne sme ho postupne dokončovali.

Vytvorili sme permakultúrnu záhradu, tj. udržateľný spôsob života. Laicky povedané, permakultúra je o tom, že každá rastlinka má v záhrade svoje miesto a využitie. Áno, aj tá burina tam má svoj účel.

Pre mňa je permakultúra spôsob života. Nie je len o pestovaní, ale aj nazeraní sa na veci okolo nás. Nevytváranie odpadu, šetrenie vodou či elektrinou. Veľa vecí si dokážeme spraviť sami, nemusíme si ich hneď kupovať. Recyklujeme veci. A tak ďalej.

Rodový statok je miesto, kde to žije. Je v súlade s príRODou, našim rodom. Je to miesto, kde zanechávame svoju energiu a tvoríme od srdca. Každý kto sem príde, to cíti. Je mu tu dobre a nechce sa mu ísť preč.

Príďte aj vy na jeden z našich podujatí a uvidíte sami, ako sa tu budete cítiť.

Prečo som sa rozhodla založiť rodový statok?

Pin It on Pinterest